16 Ocak 2015 Cuma

Komşunun Yazlığı - Yunanistan Thasos Adası


Okurken bir yandan da güzel bir müzik dinleyin… http://www.youtube.com/watch?v=VgPNzWFfoA8

Türk-Yunan Şiiri

sıla derdine düşünce anlarsın
yunanlıyla kardeş olduğunu
bir rum şarkısı duyunca gör
gurbet elde istanbul çocuğunu

önce bir kahkaha çalınır kulağına
sonra rum şiveli türkçeler
o Boğaz'dan söz eder
sen rakıyı hatırlarsın

Yunanlıyla kardeş olduğunu
sıla derdine düşünce anlarsın
                               Bülent Ecevit – Londra 1974

Can Dündar tarafından hazırlanan Karaoğlan belgeselinde kendi sesinden dinledim bu şiiri Ecevit’in. Yunanistan’da geçirdiğim zaman bu şiiri daha da anlamlı kıldı benim için. Keşke özgürce yaşasak bu topraklarda hep birlikte…

Yazmayalı çok uzun zaman oldu… 1 yıl önceki tatili oraya bu yıl ikinci kez gittikten sonra yazmak nasipmiş demek.

Adaya 2013 ve 2014 yazlarında iki defa gittim ilki hayatımın en iyi tatil deneyimlerden biri oldu. İkinci geziyle keyif tavan yaptı.


Şöyle genel bir bilgi vermek gerekirse adanın çevresi 110 KM civarında irice bir ada. İmkânınız varsa arabayla gitmek en akıllıca olanı. Adadaki kentler arasında toplu taşıma var mı bilmiyorum. Ortası dağlık (biz kıyıları keşfettik) batı kıyısı haricinde her yeri hareketli bir ada. Sadece güneydeki Limaneria kenti ve batıdaki Prinos Limanı arası turistlere pek hitap etmiyor onun dışında kalan yerleri son derece turistik. Adanın özeti muhteşem plaj ve koylar ve harika restoranlar… Gece hayatı pek yok sadece Potos’ta birkaç gece kulübü var. Özetle gençler için değilde daha çok aileler ya da sakin tatil yapmak isteyenler için bir yer olduğunu söylesek yanlış olmaz.

Bu gidişimde adaya Keramoti’den geçtim. Geçen yıl Kavala’dan geçmiştim. Yarım saatten biraz fazla bir yolculukla Thasos limanına vardık. Oradan da Golden Beach teki Chrisi Akti ye. Kalacak yer bulmak için biraz çabaladıktan sonra 2 geceliğine toplam 100 € ya bir yer bulduk. Ağustos ayının sonlarında yoğun bir haftada oradaydık ve birçok yer doluydu. İlk fark ettiğimiz şey pansiyon fiyatlarının geçen yılkine oranla zamlanmış olduğuydu. Konaklama yerlerini önceden ayarlamadığımız için 3 kez yer değiştirdik. Tercih sizin.


Plajlar konusundaki bilgileri farklı bloglardan detaylıca okuyabilirsiniz. Ancak Golden Beach, Aliki Plajı, Psili Amos plajlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yarım gününüzü ilginç deniz oluşumu Giola’da geçirebilirsiniz. Ben gitmedim ama Marble Beach çok önerilen yerler arasında.

İkinci gidişimde değişen uygulamalardan biri de şezlong parasıydı. Şezlong karşılığı verdiğiniz para karşılığı bir fiş alıyorsunuz ve bu fişi kumsalını kullandığınız restoranın önünde harcayabilirsiniz. Hiçbir yerde otopark parası ödemiyorsunuz bu hala iyi tarafı.


2013 ten farklı diğer bir konuda adadaki yabancı turist sayısının fazlalığı özellikle de Türklerin. Her yer 34, 39, 22 plakalı arabalarla dolu ve her yerde Türk ailelere rastlıyorsunuz. Ada giderek kalabalıklaşıyor anlayacağınız her yıl giden sayısı fazlalaşıyor. Tadı kaçmadan gidip görmek lazım.
Birçok yerde kaliteli yemek yiyebileceğinizi belirterek iki restoranı şiddetle önereceğim. Thasos merkezindeki Simi Restoran ve Limaneria daki Limani Restoran (Fener Balık).


Yemekleri anlatmayayım siz kendiniz bakın ev yapımı şaraplardan tatmayı ihmal etmeyin…

Keyifli tatiller
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder